O nás

V bývalém vojenském areálu v Přáslavicích u Olomouce provozujeme aquaponii, kde se daří pstruhům, jeseterům, salátům i bylinkám. Vyvíjíme nejmodernější aquaponickou technologii a vyučujeme vše o aquaponii.

Ukazujeme, jak pěstovat tam, kde to dřív bylo nepředstavitelné (brownfieldy, podzemní prostory, průmyslové oblasti). Naše farma je totiž v bunkru! V létě část a v zimě celá naše produkce roste v pod zemí.

Spolupracujeme se školami a předáváme vizi aquaponie a naše poznatky dál. Fungujeme jako farma, ale hlavně jako laboratoř pro vývoj aquaponické technologie.

U nás můžete vidět, jak provoz funguje a dozvědět se všechno o jeho přínosech i úskalích.

Přijďte se podívat!

Náš příběh

Když jsme v roce 2010 koupili bývalý vojenský areál v Přáslavicích u Olomouce, ještě jsme netušili, co všechno zde podnikneme. Rozjeli jsme dílnu na přesné obrábění kovů, linku na recyklaci odpadu, rekonstruovali několik bytových domů. V těchto aktivitách stále pokračujeme, ale ze všeho nejvíce se teď věnujeme naší srdcové záležitosti – aquaponii.

Po pěti letech usilovného výzkumu a vývoje přinášíme na trh naši technologii a poctivě nabyté zkušenosti.

Věříme, že naše aquaponické systémy a poradenství přinesou našim klientům nejen zdroj příjmů, ale také radost z farmaření moderním a udržitelným způsobem, potěšení z prosperujících ryb a rostlinek vychovaných od semínka do sklizně. Protože aquaponie je vášeň!

Naše cesta

Naší vizí je produkce lokálních, udržitelných a zdravých potravin s využitím zázraků přírody. Aquaponie je cesta, která přináší ponaučení a radost z dobře vykonané práce.

Naše zelenina nese příběh. Setkáváme se se zákazníky na farmářských trzích a ten příběh s nimi sdílíme.

Stavěli jsme systémy, všechny možné systémy. Testovali jsme, vyvíjeli a odzkoušeli všechny způsoby pěstování rostlin bez půdy. Pěstovali jsme v keramzitu, na raftech i ve žlabech, v áčkách i vertikálně, na slunci i pod umělým osvětlením, uvnitř i venku.

Bunkru, který měl kdysi sloužit „ochraně před imperialisty“, jsme vdechli nový život. Brownfieldy, nevyužité sklady, objekty, které ztratily svůj původní význam – to jsou místa jako stvořená pro udržitelné farmaření.

Celou cestu jsme měřili, pozorovali a zapisovali. Máme data a pracujeme s nimi. Sbíráme je 24/7 a víme o každé změně prostředí, ve kterém naše ryby a rostliny žijí. Věříme, že najdeme řešení pro každého, kdo má chuť se na cestu aquaponie vydat.

V rámci výzkumných aktivit pracujeme stále na zlepšení technologie aquaponie a vertikálních farem. Podílíme se na soukromých i veřejných výzkumných projektech ať již jako hlavní výzkumná organizace nebo např. jako aplikační partner.

Např. projekt TH03030234 Vývoj produkčního akvaponického systému pro středoevropské podmínky byl řešen na základě výhry ve veřejné soutěži a s finanční podporou TA ČR program EPSILON.